قوانین مهم و کاربردی در نورپردازی اتاق خواب

قوانین مهم و کاربردی در نورپردازی اتاق خواب

همانطور که قبلا در پست هایی درباره نورپردازی گفته شد ; نورپردازی ساختمان شامل بخش هایی در ساختمان میشود که یکی از آنها اتاق خواب است. همانطور که از اسم آن مشخص است نورپردازی اتاق خواب باید بر مبنای ارامشی متناسب با خواب باشد. اکثر انسانها در اتاقی با برق خاموش و یا اصطلاحا تاریکی مطلق به خواب میروند و گروهی دیگر در تاریکی مطلق نمیتوانند بخوابند. با طراحی درست نورپردازی میتوانید تمام مشکلات خواب خود را حل کنید .

منظورمان از نورپردازی پروژه عجیب غریبی نیست. نورپردازی شامل مراحل و طراحی هایی برای وجود درخشان و متناسب نور در یک فضاست که با روش های متفاوتی اجرا خواهد شد . تیم متخصص سامان دکو قصد دارد در این مقاله شما را با نحوه اجرای نورپردازی در اتاق خواب آشنا کند.

روش های محتلف نحوه اجرای نورپردازی :
1. آباژور 2. لامپ های خطی 3. دیوارکوب 4. پنکه سقفی مجهز به لامپ 5. لامپ های هالوژن 6. لامپ های آویزان 7. لوستر

همه موارد نوشته شده قابلیت اجرا را دارند ولی تخصص اجرا کردن آنها به عهده طراح این کار است, چرا که ممکن است لامپ خطی برای اتاقی با ویژگی های شما مناسب نباشد ولی هالوژن اتاق خواب شما را به ستاره درخشانی مملو از ارامش دعوت کند . پیشنهاد سامان دکو دقت شما در انتخاب طراح های نورپردازی است. شما میتوانید با اعتماد به سامان دکو صفر تا صد کار خود را به ما بسپارید.

1. آباژور
هر اتاق خوابی نیازمند یک منبع نور ملایم است. استفاده از آباژور در روی میز کنار تخت یا روی زمین میتواند نور کافی را برای مطالعه و روشنایی اتاق فراهم کند. آباژورها علاوه بر روشنایی جنبه تزئینی نیز دارند و تحولی بزرگ در دکوراسیون داخلی ایجاد میکنند. اتاق خواب هایی که در آنها آباژور قرار دارد حسی گرم و صمیمی ایجاد میکند که آرامش را برای حضور در اتاق فراهم میکند. آباژور به انواع یک منبع نور و تزئین به حساب می آید.

2. لامپ های خطی
استفاده از لامپ هایی که بر روی یک میله نصب شده اند روشی دیگری برای نورپردازی اتاق خواب محسوب میشود. این لامپ ها بر روی دیوار یا سقف نصب میشوند و در نورپردازی سقف های بلند در اتاق های طراحی شده به سبک مینیمالیسم یا معاصر کاربرد دارد. از این نوع لامپ ها در مکان های هنری برای برجسته تر نما دادن یک تابلو یا اثر هنری استفاده میشود.

3. دیوارکوب
از سبک معاصر گرفته تا سبک روستیک, دیوارکوب ها همواره برای دکوراسیون اتاق خواب مورد استفاده قرار میگیرند. دیوارکوب های تزئینی گزینه مناسبی برای نورپردازی اتاق هستند و اصولا در دو طرف تخت خواب روی دیوار نصب میشوند. این عنصر دکوراتیو موثر در نورپردازی باید نزدیک به تخت خواب نصب شود تا به راحتی بتوان به آن دسترسی داشت. بهترین نوع این منبع روشنایی کم نورترین آن است زیرا نور آن چشم را اذیت نمیکند.

نورپردازی اتاق خواب

4. پنکه سقفی مجهز به لامپ
هیچ چیز مانند یک پنکه سقفی در شب های گرم تابستان لذت بخش نیست. تعداد محدودی از پنکه های سقفی مجهز به منبع نور هستند. سعی کنید از پنکه هایی که به منبع نور متصل هستند استفاده کنید. پنکه های سقفی ممکن است دارای لامپ های آویزان یا لامپ های شیشه ای مسطح باشند. استفاده از نمونه هایی که لامپ آویزان دارند برای سقف های کوتاه مناسب نیست. پنکه هایی که به لامپ مجهز هستند با ریموت کنترل میشوند و میتوان آنها را با کنترل خاموش و روشن کرد.

5. لامپ های هالوژن
استفاده از لامپ های کوچکی که در سقف تعبیه میشوند ایده ی دیگری برای نورپردازی اتاق خواب محسوب میشود. اصولا این نوع لامپ ها برای اتاق نشیمن مورد استفاده قرار میگیرند اما در سبک معاصر دکوراسیون داخلی میتوان از آنها در سقف اتاق خواب نیز استفاده نمود. در اتاق خواب های بزرگ, روشن نمودن این لامپ ها در کنار دیگر لامپ های سقفی نمایی زیباتر ایجاد میکند. لامپ های هالوژن برای سقف های بلند مناسب بوده و اگر هم در سقف های کوتاه تعبیه شوند آنها را بلندتر نشان میدهند. این لامپ ها را باید با فاصله مناسب در سقف نصب نمود و تعداد چهار الی هشت عدد برای یک اتاق خواب مناسب میباشد.

6. لامپ های آویزان
لامپ های آویزان توسط زنجیر یا یک میله بلند از سقف آویزان میشوند. این منابع نور همه کاره و جذاب در دکوراسیون اتاق شما جلوه ای زیبا ایجاد میکنند. اصولا استفاده از این نوع لامپ ها در دکوراسیون به سبک معاصر کاربرد دارد. بهتر است از این لامپ ها در اتاق خواب هایی که سقف بلندی دارند استفاده شود. اگر از آنها برای روشنایی کل اتاق استفاده میکنید باید در مرکز سقف آویزان شوند و شیشه ی آنها به منظور انعکاس بیشتر نور همیشه تمیز و بدون لک باشد. به جای نصب لامپ های آویزان در بالای مسیر رفت و آمد, آنها را در بالای تخت خواب و یا مبلمان قرار دهید, اینکار زیبایی اتاق شما را دوچندان میکند.

7. لوستر
رسمی ترین روش ایجاد روشنایی در اتاق خواب استفاده از لوستر در سقف است. لوستر زرق و برق, روشنایی خیره کننده و زیبایی را به اتاق شما میبخشد. در سایر قسمت های خانه به منظور تامین نور کافی از لوسترهای بزرگ استفاده میشود اما در اتاق خواب باید از لوسترهای کوچک استفاده گردد. یک دکوراسیون ساده برای اتاق خواب خود انتخاب کنید و با استفاده از لوستر, اتاق خوابی با سبک معاصر و یا سبک مینیمالیسم ایجاد نمائید.

قوانین مهم و کاربردی در نورپردازی اتاق خواب

در نورپردازی عوامل زیادی اهمیت دارد که آنها را میتوان به انواع زیر تقسیم کرد :
1. تعیین سبک روشنایی 2. ابعاد اتاق 3. خلاقیت 4. نورپردازی در سطوح مختلف 5. رنگ 6. تنظیم‌کننده‌ی نور 7. وسایل نورپردازی

1. تعیین سبک روشنایی
نورپردازی اتاق خواب باید طوری انجام شود که دکوراسیون و ترکیبِ رنگی که در اتاق به‌کار برده‌اید، جلوه‌ی زیبایی پیدا کند. اگر اتاق جذابی دارید و وسایل شیکی در آن به‌کار برده‌اید، استفاده از یک لوستر آویز مجلل انتخاب خوبی است. برعکس برای فضاهایی که وسایل کمتری دارند، از چراغ‌های تزئینیِ داخل دیوار همراه با چراغ دیواری استفاده کنید. حتی می‌توانید از چراغ‌های دیواری با ظاهر سنتی برای تزیین اتاق‌های سرد و بی‌روح استفاده کنید.

2. ابعاد اتاق
اولین و ضروری‌ترین نکته برای نورپردازی اتاق خواب (یا هر اتاق دیگری) ابعاد اتاق است. چراغ‌هایی که انتخاب کنید باید بتوانند تمام زوایای اتاق را به‌خوبی روشن کنند. بیشتر مردم برای این کار از چراغ‌های زیاد استفاده می‌کنند و امیدوارند که این نورهای زیاد جزئیات دکوراسیون محیط را نشان بدهد.

قوانین مهم و کاربردی در نورپردازی اتاق خواب

3. خلاقیت
چراغ‌های کنار تختخواب در چند سال گذشته تغییرات زیادی کرده است. درگذشته‌ی نه‌چندان‌دور این چراغ‌ها به‌صورت چراغ‌های ساده‌ی رومیزی بودند که در یک سمت تختخواب قرار می‌گرفتند. اما حالا چراغ‌های آویز و دیواری جای چراغ‌های رومیزی را گرفته است. این مدل چراغ‌های جدید و آویز فضای روی میز کنار تخت و میزهای دیگر را اشغال نمی‌کند و می‌توانید از میزها برای کارهای دیگری استفاده کنید. همچنین حتی اگر یک اتاق خواب کوچک با دکوراسیون شلوغ دارید به‌راحتی می‌توانید قبل از خواب با استفاده از این چراغ‌ها مطالعه کنید. البته این موضوع به‌معنی بی‌استفاده‌بودن چراغ رومیزی نیست.

استفاده از دو چراغ رومیزی در دو طرف تخت بهترین روش برای ایجاد تقارن بصری در اتاق است. سنتی بودن این چراغ‌ها به این معنی نیست که از آنها استفاده نکنید. گاهی‌اوقات استفاده از روش‌های مختلف و امتحان کردن آنها به‌صورت آزمون و خطا می‌تواند نتایج خوبی به‌همراه داشته باشد.

4. نورپردازی در سطوح مختلف
برای زیبای و جلوه خاص هر فضا و مکانی باید از نورپردازی خاصی برای آن استفاده کرد. به‌عنوان مثال استفاده از تعداد زیادی لامپ هالوژن هرگز نمی‌تواند جای یک چراغ مطالعه‌ی رومیزی را بگیرد. نورپردازیِ مدرن به شما این امکان را می‌دهد تا بخش‌هایی از اتاق را که مهم‌تر به‌نظرتان می‌رسد، بیشتر نمایش دهید. این بخش می‌تواند یک شومینه‌ی جدید یا یک اثر هنری باشد. ترکیب سه نور در سه سطح مختلف با هم اتاق خواب‌تان را خیره‌کننده‌تر می‌کند.

قوانین مهم و کاربردی در نورپردازی اتاق خواب

5. رنگ
رنگ آباژور یا چراغ به‌کاررفته در آن می‌تواند در کمتر از یک دقیقه با تغییر در رنگ و سایه به‌طور کامل ظاهر اتاق را تغییر بدهد. چراغ‌های گرم و تیره احساس آرامش و صمیمیت ایجاد می‌کنند و می‌تواند عصر و شبی عاشقانه و پرشور برای شما بسازند. چراغ‌های روشن‌تر اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و آن را جذاب‌تر می‌کند. می‌توان از آباژور برای تغییر سبک یا حتی طرح رنگی یک اتاق خواب مدرن استفاده کرد. اگر پس‌زمینه‌های به‌کاررفته در اتاق خواب عمدتا خنثی است، یک تغییر ساده در آباژور می‌تواند رنگ کلی فضا را تغییر بدهد.

6. تنظیم‌کننده‌ی نور
یکی از نورپردازی‌های منحصربه‌فرد که به اتاق خواب‌تان نور کاملا متفاوت و خاصی می‌دهد، تنظیم‌کننده‌ی نور یا دایمر است. با وجود یک تنظیم‌کننده‌ی نور می‌توانید با لمس یک صفحه یا فشار دادن یک کلید به‌راحتی حالت‌های مختلف نورپردازی را در اتاق‌تان امتحان کنید. باتوجه به فناوری‌‌های موجود در این روزها گزینه‌های زیادی در اختیار داریم. بنابراین اگر می‌خواهید به‌جای کتاب خواندن، مدیتیشن انجام دهید نیازی نیست که اتاق‌تان را عوض کنید. اگر نورپردازی در سطوح مختلف را اولین قدم برای نورپردازی درنظر بگیریم؛ استفاده از دایمرِ نوری در رده‌ی دوم ایجاد و برجسته کردن حالت‌های مختلف نور قرار می‌گیرد.

نورپردازی اتاق خواب

7. وسایل نورپردازی
یکی‌دیگر از اشتباهات رایج بسیاری از ما در انتخاب چراغِ اتاق خواب‌مان، اهمیت به زیبایی‌ بیشتر از نیازمان است. درست است که یک لوستر خاص یا آباژور باید در فضای اتاق خواب‌تان زیبا و جذاب به‌نظر برسد، اما آیا نور مناسب را برای‌تان فراهم می‌کند؟ اگر نورپردازی در سطوح مختلف را به آن اضافه کنید، عملکرد مناسبی خواهد داشت؟ به‌یاد داشته باشید که هدف اصلی شما رسیدن به نور مناسب است. بنابراین نباید تزیین اتاق را به‌عنوان اولین هدف‌تان درنظر بگیرید.

اگر لوستری پرنور یا آویز جذاب پیدا کردید که روشنایی مناسبی نیز برای شما فراهم می‌کند، یک موقعیت برد-برد دارید. اگر این حالت پیش نیامد، قبل از اینکه چراغی به اتاق اضافه کنید، به روشنایی، شدت و زاویه‌ی نور آن توجه کنید.

قوانین مهم و کاربردی در نورپردازی اتاق خواب
نورپردازی اتاق خواب

نکته و قانون مهم :
محل قرارگیری کلید و پریزها نکته‌ای جزئی است که باید هنگام تعیین نورپردازی اتاق به آن دقت کنید. شاید در مرحله‌ی بعدی، سیم‌کشی‌ها شما را نگران کند. به‌یاد داشته باشید که دکوراسیون و نورپردازی اتاق خواب به‌‌وضوح نشان‌دهنده‌ی نوع شخصیت شما هستند. این یک راز ساده برای ایجاد بهترین نورپردازی اتاق خواب است! هنگامی که برای خرید چراغ اتاق خواب به فروشگاه می‌روید، آن را از قلم نیندازید.