قوانین طراحی پارتیشن اتاق خواب

قوانین طراحی پارتیشن اتاق خواب

قوانین طراحی پارتیشن اتاق خواب : سامان دکو در این پست شما را با قوانین اجرایی طراحی پارتیشن اتاق خواب آشنا میکند .

مقدمه ای بر پارتیشن بندی اتاق خواب :

استفاده از پارتیشن یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌های ممکن برای تبدیل یک اتاق بزرگ به دو فضای مجزا است که با کمی خلاقیت می‌توان آن را به بهترین شکل ممکن پیاده کرد.
فضاهای باز زیرشیروانی، استودیوها و خانه‌های با سقف‌های بلند به تازگی بسیار محبوب شده‌اند. معماری این گونه بناها اگر چه زیبا به نظر می‌رسد، ولی اغلب این فضاها به مکانی غیر کاربردی در منزل شما تبدیل می‌شوند. فکر اینکه شما یک اتاق‌خواب خصوصی داشته باشید, مطمئناً احساس راحتی بیشتری در خانه برای شما ایجاد می‌کند.
حال ببینیم چگونه می‌توان یک اتاق را بدون بستن فضای آن تبدیل به محیطی صمیمی و حریم خصوصی کوچکی تبدیل کرد، بدون آنکه فضایی را به اتاق خود اضافه کنید. با کمی خلاقیت و استفاده از دیوارهای جدا کننده که اصطلاحا به آن‌ها دیوایدر (DIVIDER) گفته می‌شود، می‌توان فضای اتاق را در هنگام ضرورت بخش‌بندی یا پارتیشن‌بندی کرد.

تفاوت جداسازی اتاق خواب در قدیم و حال :
همیشه برای جداسازی اتاق خواب در معماری داخلی خانه از دیوارهای آجری استفاده می شود در واقع این شکل جداسازی مخصوصا در مورد اتاق خواب یک موضوع کاملا متداول است. ولی در عصر حاضر برای جداسازی اتاق خواب از فضای سالن خانه از پارتیشن چوبی استفاده شده است. برای پارتیشن اتاق خواب ، چون یک فضای شخصی به حساب می آید معمولا از مدلهای چوبی و پی وی سی استفاده می شود و پارتیشن شیشه ای برای اتاق خواب چندان متداول نیست.

آیا دیوار تنها راه حل برای تقسیم کردن فضاهاست ؟

امروزه دیوارها تنها راه‌حل موجود برای تقسیم‌کردن فضاها و جدا کردن اتاق‌ها از یکدیگر نیستند، و در دنیایی که از پلان با طرح آزاد استقبال می‌شود، راه حل‌های دکوراتیو به شما اجازه‌ی ایجاد فضاهایی بدون دیوار می‌دهند. طراحی یک پارتیشن میان دو اتاق امروزه دیگر کار ساده‌ای نیست. گزینه‌های زیادی وجود دارند که این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا فضا را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهید. و همچنین می‌توانید بوسیله یک فضای داخلی باز پویایی و سیالیت مناسبی در فضا ایجاد کنید و از اینکه به دنبال سبک خاصی نیستید اطمینان حاصل کنید.

قوانین طراحی پارتیشن اتاق خواب
قوانین طراحی پارتیشن اتاق خواب

** پیشنهاد های سامان دکو برا پارتیشن بندی فضای اتاق خواب :

1. تقسیم‌بندی اتاق با استفاده از قفسه‌های کتاب:
استفاده از قفسه‌های کتاب یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای تقسیم کردن اتاق به دو بخش است. ویژگی برتر این تقسیم‌کننده اتاق قابلیت ذخیره‌سازی آن است که می‌تواند این وسیله را در زمره بهترین تقسیم‌کننده‌ها قرار دهد. شما می‌توانید با اضافه کردن چرخ‌هایی به زیر قفسه‌های کتاب قابلیت حرکت دادن را به آن ببخشید تا در صورت لزوم بتوانید فضای بیشتری برای اتاق داشته باشید.
برای مثال قفسه کتاب ساخته‌شده از چوب براق، فضای اتاق را بدون ایجاد محدودیت برای نور خورشید به دو بخش تقسیم میکند.
بعضی وقت‌ها یک تقسیم‌کننده چیزی بیشتر از یک وسیله است که می‌خواهد فضای اتاق را به دو یا چند منطقه تقسیم کند. با ترکیب برخی شکل‌های هندسی می‌توان از این تقسیم‌کننده به‌عنوان یک عنصر معماری نگاه کرد. شما می‌توانید با بهره‌گیری از این تقسیم‌کننده‌های زیبا، فضایی به یادماندنی در خاطر هر شخص ایجاد کنید.

2. استفاده از قفسه باز به عنوان پارتیشن در اتاق خواب
هیچ موضوع فوق‌العاده‌ای در مورد استفاده از پارتیشن در اتاق خواب وجود ندارد و استفاده از آن‌ها در این مکان از زمان مصر باستان و امپراتوری چین متداول بوده است. در این متن به جای پرداختن به چگونگی استفاده از صفحات ساده و یا اشیاء آنتیک ، به دنبال بررسی ایده‌هایی هستیم که امکان چندکاره شدن را در عین سهولت و ظرافت برای اتاق شما فراهم می‌کنند. از اتاق خواب‌هایی با فضای دنج برای گفتگو و محلی برای صرف صحبانه گرفته تا اتاق‌هایی که در هر یک از حالت‌ها دارای استفاده هوشمندانه از پارتیشن‌ها خواهد بود.

3. از یک صفحه آیینه‌ای عتیقه :
این پارتیشن دارای سبکی پر زرق و برق است و ویژگی های چشمگیر را به نمایش می‌گذارد. این طراحی پارتیشن الهام گرفته شده از شیوه کلاسیک میباشد .

4. پارتیشن سفارشی و مخصوص :
پارتیشنی که به طور خاص و مخصوص و منحصر به فرد برای شماست و در آن فضایی برای نگهداری لباس نیز هست.

5.استفاده از تخت خواب برای جداسازی فضا :
می‌توان از تخت برای خلق ایده‌هایی تازه و ساخت پارتیشن استفاده کرد، و شما می‌توانید از قسمت پایین و یا بالای تخت خود به عنوان نقطه عطف و محل ساخت پارتیشن استفاده کنید. برخی از افراد تمایل دارند تا در طرف دیگر پارتیشن خود فضای مفیدی برای کار داشته باشند، برخی دیگر ممکن است نیاز به یک فضای حمام آرامش بخش داشته باشند که دارای یک وان مستقل و یا یک جکوزی است. یک تاج تخت بزرگ که زیبایی یک دیوار نیمه را شبیه‌سازی می‌کند و همچنین یک قفسه کتاب را در خود جای می‌دهد، یک انتخاب محبوب و متداول است.

6. استفاده از پارتیشن ترکیبی شیشه با پرده:
یکی از دلایلی که ما از درهای کشویی شیشه‌ای استفاده نکردیم این است که آن‌ها در اتاق‌ خواب‌های امروزی کلیشه‌ای به نظر می‌آیند و بسیار واضح و شفاف هستند. اما اگر شما احساس می‌کنید که تنها یک دیوار شیشه‌ای می‌تواند حریم خصوصی مورد نظر شما را ایجاد کند و فضای حمام یا فضای کار آرامش بخشی را بوجود می‌آورد، استفاده از آن‌ها برای شما مناسب خواهد بود. قاب‌های شیشه‌ای نیمه شفاف و پرده‌ ها راه حل‌های کم هزینه‌تری هستند که به راحتی با فضای شما ترکیب می‌شوند و در نهایت این چیزی است که بهترین کارکرد را در اتاق شما خواهد داشت.

7.پارتیشن های دیگر :
در حالی که استفاده از صفحات و پارتیشن‌های قدیمی ممکن است برای اتاق خواب‌های معاصر ایده آل نباشند، هم به لحاظ عملکردی و هم از نظر هماهنگی سبک مبلمان، می‌توان ایده‌های بسیاری را از آن‌ها برای استفاده در اتاق خواب بدست آورد. مانند صفحات شوجی ( پارتیشن های ژاپنی تفکیک کننده فضا ) و پارتیشن‌هایی که در طراحی ژاپنی مورد استفاده قرار می‌گرفت ، استفاده از پارتیشن‌های چوبی مجوف گزینه بسیار مناسبی است که می‌تواند گرمای طبیعت را وارد فضای اتاق کند. این پارتیشن به راحتی می‌تواند اتاق خواب را از فضای زندگی و یا اتاق اداری کنار آن جدا کند و در عین حال مانعی برای گذر نور در فضا ایجاد نکند. استفاده از پنل‌های چوبی ساده گزینه‌ای صلب، سنگین‌تر و مستحکم است، در حالی که استفاده از پارتیشن‌هایی الهام گرفته از سبک مدیترانه‌ای هنرمندانه‌تر خواد بود و دید مشخص‌تری از فضا را ممکن می‌سازد.