معایب و مزایای طراحی نمای سنگ ساختمانی

معایب و مزایای طراحی نمای سنگ ساختمانی

طراحی نما با سنگ را اصطلاحا “نماسنگ” مینامند. در طراحی نماسنگ از متریال سنگ های ساختمانی برای طراحی نما استفاده می شود . همانطور که قبلا در مقاله های مربوط به سنگ های ساختمانی اشاره کردیم , عمومی ترین متریال برای نماسازی با استفاده از سنگ های مختلف است . استفاده از این متریال طول عمر بنا را زیاد میکند . در ادامه با معایب و معایای نمای سنگ آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید .

مقدمه ای بر طراحی نمای سنگی ساختمان :
پس از آجر سنگ یکی دیگر از قدیمی ترین انواع نما در ساختمان ها است و با گسترش علم و تکنولوژی انواع مختلفی از سنگ های موجود در طبیعت توانستند استخراج شوند، برش داده شوند و در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرند.در این میان سنگ های گرانیت و سنگ تراورتن به دلیل تنوع در طرح و رنگی که دارند بیش از سایر سنگ ها مورد استقبال واقع شدند.
در دهه های اخیر با توجه به پیشرفت ماشین آلات استخراج و فرآوری سنگ های ساختمانی، نمای سنگی گسترش چشمگیری در ایران داشته است. دراین میان سنگ تراورتن با توجه به تنوع زیاد در رنگ و طرح‌های زیبای طبیعی خود توانسته جایگاه ویژه‌ای در بین سایر انواع سنگ ها به خود اختصاص دهد. خلل و فرجی موجود در سطح این سنگ برای نصب بسیار مناسب می باشد زیرا ملات ماسه سیمان پشت سنگ به داخل این سوراخ‌ها نفوذ نموده و مانع جدا شدن آن از نما می‌گردد. در مورد سایر سنگ ها با سطوح صیقلی برای جلوگیری از جدا شدن از نما و سقوط آن ها را توسط ابزاری به دیوار محکم می کنند.
اگر به دنبال نمای باشکوه و باعظمت هستید، سنگ را انتخاب کنید. اگرچه قیمت تمام‌شده این نما بسیار بالا است، اما برخی از سازگان طرفدار واقعی این نما هستند.
سنگ یکی از پرکاربردترین ابزارها برای تزیین نمای داخلی و خارجی یک ساختمان محسوب می شود که از گذشته های دور تا به امروز به وفور مورد استفاده معماران واقع گشته است . امروزه استفاده از سنگ تراورتن به دلیل داشتن تنوع طرح و رنگ توانسته در میان انواع سنگ هایی که می توان از آنها به عنوان سنگ نما بهره جست جایگاه خوبی را کسب نماید . سنگ ها توسط ملات بر روی یک بنا نصب می شوند و سطحی مسطح را برای یک ساختمان به ارمغان می آورند که با استفاده از متدهای جدید امکان پیاده سازی سنگ در زوایا و اشکال هندسی متفاوت فراهم شده است.

معایب و مزایای طراحی نمای سنگ ساختمانی

مزایای طراحی نما سنگی:
1.ثبات رنگ و چرک تاب بودن
2. دارای تنوع زیاد در رنگ و جنس
3. مقاومت در برابر رطوبت
4. اجرای سریع و آسان و تمیز
5. مقاومت در برابر آتش‌سوزی
6. عایق صوتی و حرارتی

معایب و مزایای طراحی نمای سنگ ساختمانی

معایب طراحی نما سنگی :
1. هزینه اجرای بالا و عدم صرفه اقتصادی
2. اجرای زمانبر
3. جرم پذیر بودن
4. کمرنگ شدن در معرض نور آفتاب
5. در ارتفاعات بلند به سختی اجرا می شود
6. خاصیت رادیواکتیو (سنگ گرانیت به دلیل داشتن خاصیت رادیو کتیو مناسب برای استفاده در نماهای بسته نیست)
7. غیرقابل اجرا بودن در دمای زیر ۵ درجه سلسیوس

* اگر در هنگام اجرای نمای سنگی پشت کار بدرستی با ملات پر نشود پس از گذشت مدت زمانی با فاصله ای که بین سنگ و دیوار ایجاد می شود سنگ از دیواره جدا شده و فرو می ریزد و به دلیل اینکه گاهی نمی توان سنگ های مشابهی با همان سنگ را پیدا کرد ترمیم آن دچار مشکلاتی می شود ، سنگ تراورتن نسبت به سنگهای دیگر داوم بالاتری دارد .

** اگرچه این نما همواره از سوی طراحان و برخی از سازندگان و مالکان مورد توجه قرار گرفته است، اما از دیدگاه کارشناسان به علت سنگین شدن نما و اتصالات غیرحرفه‌ای به‌هیچ‌عنوان مناسب کوچه‌های تنگ و باریک ایران نیست و می‌تواند در زمان زلزله و لغزش زمین خطرآفرین باشد.