درمورد عایق حرارتی سلولزی چه میدانید ؟

درمورد عایق حرارتی سلولزی چه میدانید ؟

سامان دکو : عایق حرارتی سلولزی دارای فشردگی بسیار بالا بوده و این عایق به صورت نیمه جامد است و از انواع عایق های ساختمانی است که با محیط سازگاری دارد . عایق حرارتی سلولزی به دلیل عدم نفوذ اکسیژن به درون لایه های عایق ساختمانی , بهترین نوع عایق حرارتی برای کاهش آسیب و تخریب بعد از وقوع آتش سوزی است .

مقدمه ای بر عایق حرارتی سلولزی :

عایق اليافي كه از كاغذ، مواد خام تخته كاغی يا چوب با چسباننده ها، كند سوز كننده ها و ساير افزودني ها يا بدون آنها ساخته ميشود (استاندارد ملي8084- بند 4-11). اخيرا، استفاده از عایق هاي سلولزی در ايالات متحده افزايش پيدا كرده است. يكي از دلايل اين افزايش اين است كه نتايج پژوهش ها نشان داده است كه سلولز بهتر از عایق پشم شيشه ساختمان ها را در برابر خسارت ناشي از آتش سوزی محافظت می كنند. زيرا چگالي اين عایق ها بيش از پشم شيشه است در نتيجه اكسيژن لازم برای سوخت اجزای ساختمانی تامين نمي شود. دليل ديگر افزايش مصرف عایق سلولزی گنجايش بالای بازيافت آن نسبت به هر ماده عایق ديگری است.

معایب عایق حرارتی سلولزی :

از معایب عایق حرارتی سلولزی می توان به ایجاد حساسیت برای درصد کمی از افراد حساس به پرز کاغذ و همچنین کمبود نیروی متخصص برای نصب عایق حرارتی سلولزی اشاره نمود. مقاومت حرارتی عایق سلولزی بین ۳٫۱ و ۳٫۷ [m2K/W] است.

برای نصب نياز به نيروي متخصصي دارد.
اسپری تر سلولز، براي خشك كردن نياز به زمان زيادي دارد كه معمولا با استفاده از گرمكن ها كاهش مي يابد و باتوجه به شرايط رطوبتي محيط، نياز به چند روز تا چند هفته دارد.
عايق سلولزي75% الی 85% از بازيافت الياف كاغذ دست دوم خبرنامه ها و.. تشكيل شده است كه اين بالاترين درصد در بين بقيه عايق هاي موجود است براي مثال این رقم در الياف پشم شيشه حداكثر 30% است.
ساير مواد خام تشكيل دهنده اين عايق در مقايسه با سايرعايق ها (از قبیل عایق پشم سنگ و پشم شیشه) دارای سازگاری بیشتری با محیط زیست مي باشند.

مزایا عایق حرارتی سلولزی :

كارایي حرارتي: عايق سلولزي دررده عايق هاي مطلوب مي باشد.هدايت گرمايي عايق سلولزي تقريبا40 mw/(km) ) وضريب 3.8 (R) براي هر اينچ است.این مقدار تقریبا از عایق پشم شیشه بهتر و در راستای میزان عایق پشم سنگ می باشد.
عايقكاري سلولزي باعث كاهش مصرف انرژي در ساختمان می شوند و از اتلاف آن توسط دیواره ها جلوگیری می شود و در نتيجه كاهش مبلغ قبوض پرداختي ساختمان ها مي شود.
عايقكاري سلولزي تقريبا سه برابر چگالي پشم شيشه است. اين چگالي بالا باعث كاهش عبور صدا از ديوارها ونیز انتقال صدا بين طبقات ساختمانها مي شود.
انرژي مورد نياز براي توليد اين عايق بسيار كمتراست براي توليد اين عايق از ماشين هاي الكتريكي استفاده مي شود در حاليكه كه عايقهاي معدني بايد در كوره ساخته شوند و براي توليد به انرژي 20تا 40 برابر عايقهاي سلولزي نياز است.
عايقكاري سلولزي باعث كنترل شديد قارچ ،حشره ،آفت و جانورها ي جونده در ساختمانها مي شود.
اين عايق از نظر ايمني در برابر آتش در سطح بالايي قرار دارد و باعث کند شدن روند آتش در داخل ساختمان می شود.
اين عايقكاري در صورت نصب صحیح و دقیق باعث کنترل رطوبت ساختمان نیز می شود.

درمورد عایق حرارتی سلولزی چه میدانید ؟
درمورد عایق حرارتی سلولزی چه میدانید ؟

عـايقهای کاغذی سلولزي در ترانسفورماتورها مستقيما از تـنشهای حرارتي بوجود آمده از تلفـات سـيم پـيچ هـا و آهن تاثیر میگیرند در نتیجه عمر قابل انتظار آن را كاهش مي دهد .

بــا انجــام تســت هــاي پيرســازي تســريعي( Accelerated Ageing Tests ) بــر روي كاغــذ عــايق در ترانسفورماتورهاي قدرت متوجه شدیم که تنش حرارتي بر روي شاخص بسيار مهم فيزيكي مكانيكي آن، یعنی استقامت كششي عایق کاغذی تاثیر سو دارد. با شبیه سازی دقیقتر رفتار ترانسفورماتور روغني در دماهـاي 140 ، 150 و 160 درجه سانتي گراد انجام شد. و پس از آن بسته به مدت زمان آزمایش و تغييــر اســتقامت كششــي كاغــذ ،تغييــر عمــر عــايق ســلولزي بررسي شد.

عایق های کاغذی سلولوزی دو ویژگی بسیار منحصر به فرد دارند. اینکه بدلیل داشتن دانسته بالا، عایق صوتی بسیار خوبی هستند و چون ضخامت آن 2.4 میل است می توان از آن فضاها محدود و کوچک استفاده کرد. و اینکه بدلیل داشتن تحمل حرارت بالا و نسوز بودن برای عایق حرارت ایده آل می باشد.

موارد استفاده این عایق عای کاغذی سلولوزی را می توان بطور خلاصه برای واشرها و بعنوان عایق صوت و حریق در بسیاری از کارخانه ها، کارگاه ها، ساختمان، صنایع ماشین و خودرو سازی و غیره اشاره کرد.