مزایا و معایب طراحی نما سرامیکی در ساختمان

مزایا و معایب طراحی نما سرامیکی در ساختمان

سامان دکو : امروزه در قرن 21 , دیگر چندان نماهای سرامیکی در نمای خارجی ساختمان استفاده نمیشود . سرامیک معمولا در کف زمین و یا نماهای داخلی کاربرد دارد اما هنوز هم خانه هایی را میبینیم که سلیقه شان نمای سرامیکی است. در این مقاله با سامان دکو همراه باشید تا باهم معایب و مزایای نمای سرامیکی در ساختمان را بررسی کنیم.

مقدمه ای بر طراحی نما سرامیکی :
سرامیک ها دوام و مقاومت بالایی دارند که باعث حفظ جذابیت و زیبایی ساختمان در گذر زمان می شود.. به طور کلی سرامیک را می توان در جزء مصالح زیبا و با دوام قرار داد. نمای سرامیک کاربری های مختلف تجاری، اداری، مسکونی و همچنین بخش های داخلی ساختمان، پایانه ها و ایستگاه های مترو و … دارد.استفاده از نمای سرامیکی کاربردهای زیادی در حوزه معماری دارد ، سرامیک پرسلانی زیرمجموعه ای از تایل های سرامیکی است که نبست به تایل های دیگر مقاوم تر است . نمای سرامیکی جزء نماهای خشک محسوب می شود و می توان از آن برای نما ساختمان مسکونی ، نمای ساختمان اداری و یا تجاری بهره برد .
سرامیک پرسلانی زیر مجموعه ای از تایل های سرامیکی است با این تفاوت که در دمای بالاتری (نزدیک به 1400 درجه سلسیوس) نسبت به تایل های رایج پخته و با فشار زیاد تولید می شوند.
پرسلان ها دوام و مقاومت بالایی دارند که باعث می شود پس از گذشت چندین سال از عمر نمای ساختمان همچنان پوششی جذاب و زیبا به نظر بیایند. به طور کلی این متریال را می توان در زمره یکی از مصالح نمای خشک زیبا و با دوام قرار داد. نمای سرامیک خشک پرسلانی برای کاربری های مختلف تجاری، اداری، مسکونی و همچنین بخش های داخلی ساختمان، پایانه ها و ایستگاه های مترو و … می تواند مورد استفاده قرار گیرد. آنچه در تصویر می بینید ساختمانی با نمای سرامیکی در اصفهان است که توسط گروه معماری آینه طراحی و اجرا شده است.

مزایا و معایب طراحی نما سرامیکی در ساختمان

مزایای طراحی نما سرامیکی :
1. سبک بودن
2. ظاهر زیبا و مدرن
3. مقاومت فیزیکی بالا و مقاومت دربرابر یخ‌زدگی
4. عایق رطوبتی آن در مناطق مرطوب مانند شمال و جنوب کشور
5. تنوع زیاد
6. ضدحریق بودن

مزایا و معایب طراحی نما سرامیکی در ساختمان

معایب طراحی نما سرامیکی :
1. عایق نبودن به سرما و گرما
2. عایق نبودن به صدا
3. به دلیل بازتاب نور جلوه خوبی به ساختمان نمیدهند
4. لعاب چاپی و یکنواخت
5. مشکل پیوستگی دارد و بندهای آن نمایان است
6. تغییرات جوی باعث انبساط و انقباض شده و کاشی از سیمان جدا می شود
7. دچار ترک و شکستگی میشود