تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه در چیست ؟

تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه در چیست ؟

پشم سنگ و پشم شیشه از عایق های صوتی و حرارتی برودتی هستند. در پست های مجزا در سامان دکو هریک را به طور کامل معرفی و بررسی کردیم و معایب و مزایای آن را معرفی کردیم. حال در این پست میخواهیم تفاوت این دو رو بیان کنیم تا به انتخاب شما کمک کرده باشیم .
دو این محصولات عایق حرارتی می باشند ولی بسته به نوع ساختمان و میزان نیاز صرفه اقتصادی آن ها با هم متفاوت می باشد. تفاوت عمده در ماده اولیه برای تولید پشم شیشه و پشم سنگ سبب شده است که تفاوت های زیادی در نحوه استفاده از آن ها وجود داشته باشد. همان طور که گفته شد ماده اولیه پشم سنگ بازالت می باشد بنابراین می توان الیاف پشم سنگ را به تراکم بیشتری رسانید که این امر هزینه کم تری را به دنبال دارد.

تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ آورده شده است:

پشم شیشه از الیاف شیشه ای تشکیل شده ولی پشم سنگ از بازالت تشکیل شده است.
پشم سنگ از نظر عایق کاری صوتی بهتر از پشم شیشه است.
پشم شیشه به نسبت پشم سنگ راحتر برش داده می شود و از قیمت مناسبتری برخوردار است.
پشم سنگ بدلیل حفظ رطوبت بالا برای گیاهان کم آب بسیار مناسب تر است.
پشم سنگ در واکنش های شیمیایی کمتر خراب می شود و مانگاری بالاتری دارد.
مقاومت پشم سنگ از پشم شیشه بالاتر است.

عملکرد پشم شیشه در برابر حرارت
از آنجایی که عملکرد حرارتی مورد نیاز اولیه هر عایق حرارتی می باشد، پشم شیشه معدنی مقیاس بسیار خوبی را از لحاظ تنوع و وزن های پایین مقرون به صرفه اقتصادی ارائه می دهد. این محصول می تواند بهترین مقادیر لامبدا را به میزان ۳۱/۰ به دست آورد که در مقایسه با پشم سنگ با لامبدای ۳۵/۰ عایق حرارتی بهتری است. این به معنی آن است که با سطحی به میزان ۱۰ درصد نازک تر از پشم سنگ می تواند عملکرد مشابهی داشته باشد و مهمتر از همه این عملکرد را می تواند در کمتر از نصف وزن بدست بیاورد. در مقایسه با بهترین عملکرد، سنگ با لامبدا ۳۵/۰ به میزان ۱۰۰-۸۰ کیلوگرم تراکم مورد نیاز است، که درعمل میزان شیشه کمتری در تراکم برای رسیدن به این سطح عملکرد مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه در هر کیلوگرم شیشه از سنگ، گرانتر می باشد اما بازهم شیشه ارزانترین راه حل است. از این رو شیشه به عنوان عایق ترجیحی برای روکش های نمایشی، حفره ها، سازه های فولادی، تهویه مطبوع و عایق های بالای سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

عملکرد عایق های موجود در برابر صوت
در کاربردهای صوتی، با تفاوت بین پراکندگی سنگ و شیشه ، پشم شیشه باعث کاهش همان دسی بل با تراکمی به میزان نصف جرم می شود و این دلیلی بر کارایی مطلوب آن است. گاهی اوقات عامل تصمیم گیری می تواند ویژگی ثانویه یک محصول باشد.به عنوان مثال، پشم شیشه دارای عملکرد حرارتی بسیار بالایی است، به طوری که در هنگام جداسازی بین اتاق ها در داخل خانه نیز می تواند گرما را در مناطق خاصی حفظ کند. پشم شیشه به دلیل داشتن الیاف ضخیمتر و وزنش گرد و خاک کمتری دارد. به همین دلیل محصولات رول شیشه ای آکوستیک در حاضر بر روی دیوار پارتیشن تسلط یافته اند. از آنجا که بعد از نصب اتصال مستقیم با مواد، قدرت فشاری نیز می تواند عامل مهمی در تصمیم گیری باشد. هرچند هر دو ماده دارای مقاومت مشابه فشاری با همان تراکم هستند، اما سنگ ارزان تر از یک کیلوگرم بر کیلوگرم پشم شیشه است. به همین دلیل پشم سنگ معدن می تواند خود به عنوان رقابتی ترین راه حل باشد.

آیا پشم سنگ با درجه حرارت بالا سازگار است؟

حداکثر دمای یک سرویس، میزان دمای مداوم اندازگیری شده است که در آن یک عایق می تواند بدون هیچ گونه افت عملکردی به عنوان عایق حرارتی عمل کند. یک سوء تفاهم رایج این است که حداکثر دما را همان دمای محصول قبل از سوختن می دانند. این درست نیست و تمامی انواع عایق های پشم معدنی غیر قابل احتراق هستند. با این حال پشم معدنی سنگ قادر به تحمل درجه حرارت بالاتر بدون هیچ گونه از دست دادن خواص خود نسبت به عایق پشم شیشه است. به طور معمول این محصول می تواند تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد ( به طور معمول ۲۳۰ درجه سانتیگراد بدون تغییر) کار کند در حالی که پشم سنگ می تواند تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد کار کند. به همین دلیل در کارخانجات با درجه حرارت بالا، پشم معدنی سنگ بیشترین کاربرد عایق حرارتی را دارا است.

بازیابی فرم مجدد بعد از فشرده سازی
بهترین ویژگی فیبرهای شیشه ای ، خاصیت بالای فشرده سازی این محصول بدون تداخل، با ضخامت مورد نیاز است که حمل آن را تسهیل می کند. در نتیجه راندمان بالا در انتقال و ذخیره سازی پشم شیشه به طور مثال۴۳۸۵ متر مکعب از محصول رول کارخانه در ۱۰۰ میلیمتر یک HGV دارای ۲۷۷درصد راندمان بیشتر نسبت به پشم سنگ معادل آن می باشد. ویژگی پشم سنگ اجازه نمی دهد تا محصول در بسته بندی فشرده شود. در نتیجه حمل و نقل و ذخیره سازی پشم سنگ به طور مثال ۱۵۴۸ متر مکعب از محصول رول در ۱۰۰ میلمتر یک HGV ناکارآمد است.

 

مقاومت در برابر آب ( شیشه بهتر است یا سنگ )
این تصور غلط رایج است که پشم های معدنی سنگ و شیشه در برابر آب آسیب می بینند. البته این موضوع مورد تایید نیست، اما سلول های بین الیاف توسط آب جایگزین می شود و این سبب توقف مواد از انجام الزامات عایق حرارتی خود می شود. در حقیقت برای آب واکنش نفوذ ساده تر انجام میگیرد. البته از تظاهر نمایی یک ماده در مقابل ماده دیگر با پوشش های متفاوت نباید فریب خورد. از طریق مهارت های مهندسی می توان میزان مقاومت پشم های معدنی را در شرایط گوناگون در برابرآب افزایش داد . سیلیکون به عنوان یک ماده ضد آب است که از آن می توان برای جلوگیری از آب به سلول های هوای میان الیاف استفاده نمودو این مورد به برنامه های تولیدی افزوده شده است.
در مبحث نهایی برای نتیجه گیری از این که پشم شیشه بهتر است یا پشم سنگ میتوان گفت این بسته به شرایط تجاری و برنامه شما دارد.

عملکرد پشم سنگ در برابر آتش
اشتباه رایج در بازار این است که شیشه می سوزد اما سنگ نمی سوزد در حالیکه این درست نیست و هر دو این محصولات غیر قابل احتراق هستند و نمی توانند بسوزند و یا به آتش سوزی کمک کنند. همچنین این تصور بسیار غلطی است که پشم سنگ می تواند کل آتش سوزی را متوقف کند. واقعیت معمول آن است که محصول پشم سنگ در ۱۲۰ کیلو گرم بر متر مکعب برای جلوگیری از آتش سوزی مورد نیاز است. در این تراکم، پشم معدنی سنگی ارزانترین راه حل است و حفاظت از آتش سوزی را در حد عالی برای جلوگیری از سقوط ساخت و ساز در صورت آتش سوزی ایجاد می کند و ساکنان ساختمان به راحتی می توانند در صورت آتش سوزی از ساختمان خارج شوند. با این که این پشم معدنی سنگین با ضخامت کم مانند پشم شیشه در هنگام آتش سوزی نمی سوزد، اما در عین حال از نفوذ شعله بین الیاف نمی تواند جلوگیری کند. به طور خلاصه، برای حفاظت از آتش سوزی بین کف در نمای ساختمان و پشتیبانی از فولاد اصلی در ساختمان، پشم معدنی پودر سنگ با ضخامت بالا بهترین راه حل می باشد.

مقاومت پشم سنگ در برابر فشار
استحکام فشاری مورد نیاز در ساختمان سازی که تحت بارگذاری وزن قرار می گیرد، در سنگ با تراکم برابر نسبت به شیشه تا ۲۰۰ کیلوگرم و در شیشه تا ۱/۱۱ کیلوگرم می باشد. در حالیکه تحمل قدرت فشاری مورد نیاز اولیه است، پشم معدنی سنگ می تواند عملکرد بهتری را داشته باشد. از انواع مواردی که در آن قدرت فشرده سازی مورد نیاز می باشد، سقف تخت را می توان نام برد.

این دو ماده پشم معدنی خواص مشابهی دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر دو آنها غیرقابل احتراق هستند و در آتش نمی سوزند.
با توجه به اصل حرارتی در این فیبرها، در حقیقت با به دام انداختن هوا در سلول های کوچک ، جریان همرفتی طبیعی هوا ایجاد نشده و نمی تواند به طور موثر حرارت را انتقال دهد. در حقیقت همرفت، جابه جایی جریان بزرگ جرمی گاز است که بوسیله تفاوت شناوری و درجه حرارت ایجاد می شود و در سلول های کوچک کارایی ندارد زیرا در سلول های کوچک اختلاف تراکمی بسیار کمی وجود دارد. این اصل حرارتی در این پشم های معدنی و در دیگر مصالح ساختمانی مانند مصالح ساخته از پارچه های نئوپرن و فوم نیز وجود دارد.
در هنگام برخورد صدا با مانع ، قسمتی از موج جذب مانع شده و قسمتی دیگر از درون مانع منتشر می شود، در پشم شیشه و پشم سنگ به دلیل دارا بودن سطح بالای جذب صوت یا در اصطلاح سطح میرایی بالایی که برای امواج صوتی دارند، در نتیجه باعث کاهش میزان انعکاس صوت شده و شدت صوت را کاهش می دهند. این همان اصلی است که با استفاده از قرار دادن شانه های تخم مرغ بر روی دیوار های استودیو برای ضبط صدا صورت می گیرد.