همه چیز درباره طراحی نورپردازی آشپزخانه

همه چیز درباره طراحی نورپردازی آشپزخانه

اگر پذیرایی در هر خانه مرکز و عمده توجه باشد , آشپزخانه قلب آن است . آشپرخانه قلب خانه و مرکز زندگی خانوادگی محسوب می شوند که می توان از این فضا برای صرف غذا، آرام گرفتن، و انجام تکالیف مدرسه و دیگر خورده کاری ها استفاده کرد بنابراین در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه ، نورپردازی اهمیت فراوانی دارد.

اصول و نکات مهم در نورپردازی آشپزخانه :

1.نورپردازی داخل کشوهای آشپزخانه:
برای روشن شدن داخل کشوها و بهتر دیده شدن داخل کشو مخصوصا به هنگام شب، بهتر است برای این قسمت نیز چراغ هایی را در نظر بگیرید که با باز کردن درب کشو چراغ روشن و با بستن آن خاموش شود.

2.نورپردازی قسمت جزیره در آشپزخانه:
اگر برای آماده سازی غذا و یا دیگر کارها از قسمت جزیره آشپزخانه استفاده می کنید ، نورپردازی شما باید مناسب باشد. با به کارگیری نورهای پایین تاب می توانید جزیره ی مرکزی آشپزخانه را نورپردازی کنید یا اینکه شما می توانید با استفاده از آویزها نمای زیبایی در این قسمت ایجاد کنید و نورپردازی موردی را به اجرا در آورید.

با آویختن یک قفسه ی معلق بالای جزیره و نصب ظروف بر روی آن و ضمیمه کردن منابع نقطه ای کوچک درون آنها افه ی قطره ای خلق کنید. همواره نورهای روی جزیره ی مرکزی را بر مداری جدا از دیگر ادوات نورپردازی درون آشپزخانه تحت کنترل داشته باشید.

3.نورپردازی داخل کابینت آشپزخانه:
وجود روشنایی در هر فضایی اهمیت دارد. برای نورپردازی داخل کابینت ، بهتر است از چراغ های مخصوص، در داخل و زیر سقف هر کابینت استفاده نمایید و این چراغ ها را در قسمت جلوی کابینت نصب کنید طوری که چند اینچ با درب آن فاصله داشته باشند.

برای روشنایی داخل کابینت نیز می توان از ریسه های ال ای دی استفاده کرد. برای کابینت هایی که درب شیشه ای دارند و داخل آنها دکور چیده می شود ، می توان در قسمت عقبی کابینت چراغ مناسبی نصب کرد.

4.نورهای بالاتاب آشپزخانه:
در آشپزخانه ای با سقف مرتفع، می توان از پیشخان کابینت ها برای نصب نورهای بالاتاب و تولید نور عمومی استفاده کرد. این کار از تعداد منابع پایین تاب مورد نیاز می کاهد.

5.نورپردازی توکار آشپزخانه:
در صورت امکان ابزار توکار و نیمه توکار برای نورپردازی آشپزخانه انتخاب کنید زیرا تمامی ادوات نورپردازی غیر توکار چرک و چربی حاصل از پخت و پز را به خود جذب می کنند. شما با داشتن منابع نوری درون پاخورِ پایه ی جزیره ی مرکزی، می توانید سراسر سطح کف آشپزخانه را نورشویی کنید.

در صورتی که قفسه های آشپزخانه پایه آزاد باشند و پاخورِ پایه نداشته باشند، می توان با نصب رشته های ال.ای.دی و منابع کلیک ستریپ در زیرشان، آنها را چنان نمایاند که گویی شناورند.

نورپردازی آشپزخانه

6. نورپردازی بالای سینک ظرفشویی آشپزخانه:
برای نورپردازی قسمت سینک ظرفشویی چراغ های مناسبی را در قسمت بالای سینک ظرفشویی نصب نمایید.

7. نورپردازی کانتر آشپزخانه:
از قسمت کانتر برای انجام بیش ترین کارها در آشپزخانه استفاده می شود. کانتر درست روی کابینت قرار دارد، بنابراین برای روشن سازی آن ها، چراغ های زیر کابینتی نصب کنید و از منبع نوری استفاده نمایید که نور را در سطح کانتر آشپزخانه منتشر کند تا از بازتاب نور جلوگیری به عمل آید.

به کارگیری نورهای پایین تاب:

با استفاده از ابزار پایین تاب کم ولتاژ بر بخش زیرین کابینت ها سطوح کاری زیر آنها را نورپردازی کنید. نورهای پایین تاب در یک آشپزخانه ی کوچک پرتویی گرم به دست می دهند و معمولا با انعکاس یافتن نور از قفسه های ثابت، بر رنگ ها تاکید می شود. اگر قفسه ها درهای جالب توجهی داشته باشند، می توانید با هدایت نور بر آنها سطحشان را برجسته نمایید.

8. لوسترها و چراغ های مناسب آشپزخانه:
لوسترها، بهترین وسیله های روشنایی برای استفاده در قسمت جزیره آشپزخانه می باشند. استفاده از لوسترهای مدرن بالای میز غذا خوری در آشپزخانه یا در قسمت بالای جزیره، نمای زیبایی خواهند داشت. لوسترهای آشپزخانه انواع مختلفی دارند پس در انتخاب لوستر به دکوراسیون خانه توجه نمایید.

اگر از چراغ های آویز دکوراتیو برای روشنایی آشپزخانه استفاده می کنید، دقت کنید که تعداد آن ها فرد باشد. در زمان نصب این آویزها به فاصله آن ها نسبت به کانتر توجه کنید. این فاصله باید چیزی در حدود 76 سانتیمتر باشد.

در صورتی که سقف آشپزخانه ی شما تیر های حمال دارد، از منابع نور نقطه ای کم ولتاژ استفاده کنید و منابع نور را بین تیرها توکار کنید و یا بر سطح سقف نصب کنید.

9. نورپردازی بالای سینک ظرفشویی آشپزخانه:
برای نورپردازی قسمت سینک ظرفشویی چراغ های مناسبی را در قسمت بالای سینک ظرفشویی نصب نمایید.