آموزش نصب , معایب و مزایای کفپوش های لمینت

آموزش نصب , معایب و مزایای کفپوش های لمینت

لمینت از انواع کفپوش های ساختمانی است که مقاومت بالایی دارد . در این مقاله به شما آموزش میدهیم که لمینت را چطور نصب کنید. شما میتوانید سوالات خود را از قسمت نظرات و پیشنهادات با ما مطرح کنید .

این کفپوش شباهت زیادی به پارکت دارد اما مستقیما از چوب درخت تولید نمی شود. این کفپوش در برابر آتش سوزی، خش، سایش، گرما، سرما و رطوبت مقاومتی بالاتر از پارکت از خود نشان می دهد. اما نمی توان گفت که کاملا فاقد این مشکلات است. سطح خارجی آن از لمینت سخت و مقاوم بوده و سطح میانی آن از فیبر چوبی بسیار فشرده می باشد. لمینت ها برای اجرا در هم قفل شده و به همین خاط نصب راحت و سریعی دارند. قیمت آن ها نیز نسبت به پارکت مناسب تر است.
امروزه بدلیل قیمت بالای چوب طبیعی و همچنین جلوگیری از قطع بی رویه درختان، استفاده از پارکت بسیار کمرنگ شده و نوعی دیگری از این دسته کف پوش ها به نام لمینت به بازار عرضه شده اند. متاسفانه بسیاری لمینت و پارکت را با یکدیگر اشتباه می گیرند اما باید به شما بگوییم که لمینت از جنس HDF، الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) بوده و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود. این نوع پوشش کف برای منازل مسکونی، اداری و تجاری به کار برده می شود که عمده مصرف آن را در واحدهای مسکونی مشاهده می کنیم.

قبل از نصب پارکت لمینت، بهتر است حدود ۳ ساعت پارکت ها را در محیط قرار دهیم تا با دمای محیط سازگار شوند. کف محلی که قرار است پارکت روی آن نصب شود باید کاملا خشک باشد و هرگونه گرد و غبار از سطح آن زدوده گردد. پارکت های لمینت به صورت کلیکی در هم قفل می شوند و در نصب آن ها نیاز به استفاده از چسب نیست. برای نصب پارکت های لمینت، ابتدا باید جهت کار را تعیین کنیم. پارکت ها را به صورت کامل به دیوار نچسبانید و سعی کنید حداقل ۸ میلیمتر با دیوار فاصله داشته باشد.

آموزش نصب , معایب و مزایای کفپوش های لمینت
آموزش نصب , معایب و مزایای کفپوش های لمینت

مزایا فپوش های لمینت :
لمینت‌ ها به کف اتاق چسبانده نمی‌ شوند، بلکه توسط شیارهایی که به آن ها کلیک (Clic) گفته می‌ شود و دور تا دور لمینت‌ ها وجود دارد، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می‌ شوند.
به علت عدم استفاده از چسب در نصب لمینت‌ ها، کف اتاق صدمه نمی‌ بیند و اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت‌ ها را جمع کنیم، بدون این که کوچک ترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود، می‌ توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب لمینت‌ ها را می‌ توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.
لمینت‌ ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آن ها پهن می‌ شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می‌ کنند.

معایب فپوش های لمینت :
یکی از معایب پارکت و لمینت یا کفپوش‌ های چوبی نسبت به کف پوشی همانند سرامیک، مقاومت کم آن ها در برابر سیستم‌ های سرمایشی و گرمایشی می‌ باشد که می‌توان گفت استفاده لمینت در صورت گرمایش از کف مناسب نیست. هرچند برخی از شرکت‌ های تولید کننده با افزایش ضریب انتقال حرارتی سعی در رفع این نقص نموده‌ اند اما با این حال استفاده از آن توصیه نمی‌ شود.