در مورد عایق رطوبتی مایع ساختمان چه میدانید ؟

در مورد عایق رطوبتی مایع ساختمان چه میدانید ؟

سامان دکو : عایق های رطوبتی عایق هایی هستند که در مانع و عایق ورود نم و رطوبت به ساختمان یا محل مورد نظر شماست. عایق های رطوبتی مایع معمولا در پشت بام و یا استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق که به صورت مایع است با قلم مو و اسپری روی سطح مورد نظر اجرا می شود . قبل از استفاده از این عایق ها سطح باید تمیز و خشک شود. اگر سطحی دارای برآمدگی و یا شیب است قبل از عایق بندی باید آن را آماده کرد.

تعریف عایق مایع

در واقع، عایق های مایع (به انگلیسی: Liquid Insulation) از مواد معدنی و مواد شیمیایی بر پایه آب و یا حلال تشکیل شده و دارای خاصیت پذیرش رنگ های متنوع می باشند. آب گریزی و ضد آب بودن از جمله خواص مطرح این نوع عایق ها می باشند. از عایق های نام برده شده در عایق کاری پشت بام ها، تراس، بالکن، باغچه های تراس، فوندانسیون، پل، تونل، دور لوله های فلزی و بتنی انتقال آب، رنگ برای نمای ساختمان ها و… استفاده می شود.

از مزایای این نوع عایق می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

مزایا و معایب عایق مایع

عایق های مایع همچنان که دارای مزایای خاص خود می باشند، دارای معایبی نیز هستند. از مزایای عایق های مایع می توان به چسبندگی بالا به سطوح زیرین از قبیل بتن، ملات، آجر، کاشی و سطوح فلزی، کاربرد آسان، عدم تغییر رنگ، انعطاف پذیری بالا، مقاومت در برابر اشعه فرابنفش (UV)، پوشش یکپارچه و بدون درز، تنوع رنگ، مقاومت در دمای 40- تا 130+، دارای خاصیت ضد جلبک و خزه و قارچ، محافظ ساختمان ها در نقاط مرطوب، دارای خاصیت ضد سمی، غیر قابل اشتعال بودن و سازگاری با محیط زیست اشاره کرد.

از معایب عمده عایق های مایع هزینه بالای اجرای آن روی سطوح ناهموار می باشد.

از آن جا که عایق های مایع به دو گروه اساسی عایق های مایع بر پایه پلی یورتان و عایق های مایع بر پایه سیمان تقسیم می شوند، ما در این جا به تشریح این دو دسته از عایق های مایع می پردازیم.

در مورد عایق رطوبتی مایع ساختمان چه میدانید ؟
در مورد عایق رطوبتی مایع ساختمان چه میدانید ؟

عایق مایع بر پایه سیمان

عایق های مایع بر پایه سیمان دو جزئی بوده و با آب یا مایع مخصوص به خود مخلوط شده و به راحتی بر روی سطوح بتنی، آجری و… نصب می گردند. از آن جا که این نوع از عایق های مایع بر پایه سیمان هستند، سمی نبوده و می توان از آن ها در داخل مخازن آب آشامیدنی نیز بهره برد.

امروزه عایق های مایع در انواع و اقسام بسیاری تولید و عرضه می گردند. گاه این نوع از عایق ها به عایق های سفید نیز معروف می باشند. عایق های مایع در گالن ها با حجم های مختلف حمل شده و باید دقت کرد آن ها را از یخ زدگی و در معرض نور خوشید قرار دادن دور نگه داشت. هنگامی که درب ظروف عایق های مایع باز شود باید تمام آن ها را مصرف نمود و از نگه داشتن باقی مانده آن ها خودداری کرد.

عایق مایع بر پایه پلی یورتان

پلی یورتان ها (به انگلیسی: Polyurethane) در اشکال متفاوتی نظیر فوم های نرم، فوم های سخت، الاستومرها، ترموپلاستیک ها، رزین ها، رنگ ها و پوشش های مختلف موجود بوده و کاربردهای بسیاری دارند. پلی یورتان ها علاوه بر اشکال مختلف و کاربردهای بسیار، دارای خواص مکانیکی مقبول همچون استحکام کششی، مقاومت در برابر سایش و تخریب شدن می باشند. قابل ذکر است این نوع از عایق ها در برابر اسیدها، اشعه های نور خورشید و فرسایش مقاوم بوده و تنها عیب آن این است که در برابر دمای بسیار بالا مقاومت چندانی ندارند.