معرفی و آشنایی با سنگ ساختمانی مرمریت

معرفی و آشنایی با سنگ ساختمانی مرمریت

سامان دکو: یکی از سنگ های بسیار زیبا و مورد کاربرد در ساختمان سازی های مدرن و کلاسیک , سنگ مرمریت است که ویژگی ها کاربرد زیادی دارد . در این پست با ما همراه باشید تا شما را با این سنگ زیبا آشنا کرده و بگوییم در کدام فضای ساختمان میتوانید از آن بهره ببرید .

مقدمه ای بر سنگ ساختمانی مرمریت :

نوعي سنگ آهك است كه تحت فشار و حرارت زياد دگرگون شده است. در اين دگرگوني بلورهاي ريز كلسيت مجددا متبلور مي شوند و بصورت بلورهاي درشت در مي آيند. رگه هاي موجود در سنگ مرمريت مربوط به ناخالصي هاي موجود در سنگ آهك اوليه است.

مرمريت ها كه از متامورفيسم سنگهاي آهكي اوليه حاصل شده اند, بر حسب درجه متامورفيسم و رشد كريستالها, ممكنست سنگهاي تزئيني مختلفي را با نامها و بافتهاي متفاوت ريز و درشت تشكيل دهند.

انواع سنگ مرمریت :
مرمريت درشت بلور, سفيد يا خاكستري روشن تا كرم را اصطلاحا” كريستال” و مرمريت كريستال سفيد را اصطلاحا” سنگ چيني” مي گويند.

سنگ های مرمریت به نسبت سنگ های تراورتن چگال تر و اصولاً بدون تخلخل می باشند. سنگ های مرمریت بیشترین کاربرد خود را در سنگفرش، کف و پله ها بروز می دهد.

مرمریت ها با توجه به میزان وجود زنجیره ها، رنگ و قیمت متنوع اند. هر چه میزان زنجیره ها و شکست ها در این سنگ افزایش یابد، سنگ ها نامرغوب ترند. نمونه هایی از بهترین و پرمصرف ترین این سنگ ها، مرمریت هرسین، خوی، کاشمر، نمین و … هستند. ساب پذیری بالا، عدم وجود خلل و فرج و استحکام بالا از محاسن و وجود زنجیره ها، چگالی بالا از معایب این نوع سنگ می باشند.

اصولاً سنگ های مرمریت به نسبت تراورتن برای نمای بیرون ساختمان توصیه نمی شوند.

روش تشخیص سنگ مرمریت از سنگ تراورتن:
به دلیل تنوع بالای سنگ های مرمریت امکان اشتباه گرفتن آن با سنگ تراورتن وجود دارد بدین منظور برای تمایز این دو نوع سنگ باید به پشت سنگ نگاه کرد در صورتی که سطحی متخلخل باشد آن سنگ تراورتن است ولی سنگ مرمریت دارای سطحی متراکم و همراه با رگه می باشد

معرفی و آشنایی با سنگ ساختمانی مرمریت