درمورد طراحی نمای ساختمانی مونولیت چه میدانید؟

درمورد طراحی نمای ساختمانی مونولیت چه میدانید؟

طراحی نما در ساختمان اهمیت خیلی زیادی دارد. یک طراحی نمای درست میتواند ساختمان شما را درخشان و مشهور کند و یا آن را دور از دید قرار دهد. شما حتی اگر قصد تعویض و فروش ساختمان خود را داشته باشید , تنها با یک نمای ویژه و خاص میتوانید ارزش ساختمان خود را بالاتر ببرید . در این مقاله شما را با یکی دیگر از طراحی های نمای ساختمان آشنا میکنیم.

مقدمه ای بر طراحی نما مونولیت برای ساختمان :
نمای مونولیت در حقیقت ترکیبی از ذرات مرمر، گرانیت، کوارتز با رنگهای کاملا طبیعی می باشد که با رزین های خاص و روان کننده ها و مواد anti uv طی فرایند های خاصی میکس می شوند. مونولیت حاوی ترکیبی از ذرات سنگ گرانیت ، کوارتز و رنگ های طبیعی می باشد که در فرآیند ترکیب و تولید مونولیت از رزین روان کننده و مواد ضد اشعه ماورا بنفش بهره برده می شود .
در پروژه های انبوه که به صورت مجتمع ساخته شده اند، بزرگترین مشکل در اواخر پروژه، مربوط به نمای پروژه ها می باشد. درواقع استفاده از نماهای سنگی و آجری کاملاً وقت بر بوده به همین دلیل سرعت اجرای بالای مونولیت این مشکل را حل کرده و ازلحاظ صرفه جویی در زمان و هزینه بسیار مناسب می باشد.

مزایای طراحی نما مونولیت :
1. اجرای سریع
2. سبکی وزن وضخامت کم و انعطاف پذیری بیشتر
3. عایق رطوبتی و مقاوم در برابر نفوذ اب
4. هزینه پائین آن نسبت به سایر نماها

درمورد طراحی نمای ساختمانی مونولیت چه میدانید؟

نمای مونولیت دارای ویژگی های زیر میباشد:
در صنعت ساختمان سازی باید توجه ویژه ای نسبت به وزن سازه صورت گیرد. مصالحی مانند سنگ, آجر, شیشه, کامپوزیت و… وزن بسیار سنگینی دارند و در هنگام وقوع زلزله و بلایای طبیعی امکان سقوط و پرتاب آنها وجود دارد. به همین دلیل استفاده از نمای مونولیت مورد توجه بسیاری از معماران و سازندگان قرار گرفته است. یکی از مهمترین ویژگی پوشش مونولیت, سبکی وزن آن است. این نما نسبت به دیگر نماهای سنگی وزن سبک تری دارد که حدودا نصف وزن سایر نماهاست.
هزینه اجرای نمای مونولیت در مقایسه با سایر نماهای ساختمانی از جمله سنگ, شیشه و کامپوزیت بسیار پایین تر است اما ایمنی آن بالاتر از دیگر نماهاست.
سیلیکون و رزین اکریلیک به کار رفته در نمای مونولیت باعث ایجاد سطحی نفوذناپذیر در برابر آب و رطوبت میشود و به عبارتی میتوان گفت این نما نوعی عایق رطوبتی محسوب میشود.
نمای مونولیت در برابر تغییرات جوی و تغییرات دما مقاوم بوده و همچنین گرد و غبار را به خود جذب نمیکند. علاوه بر آن, این نما در برابر حرارت نیز اشتعال پذیر نمیباشد.
در صورت خرابی بخشی از نمای مونولیت میتوان آن را با کمترین هزینه و بدون ایجاد تضاد رنگی تعمیر و بازسازی نمود.
یکی از مزیت های این نوع نما آماده سازی و خشک شدن سریع آن است. مصالح ساختمانی مورد نیاز برای نمای مونولیت در سطل هایی به صورت آماده در بازار موجود میباشد. برای اجرای این نما کافی ست مقداری آب به این مصالح آماده اضافه نموده و با استفاده از یک ماله فلزی ضد زنگ, سطح مورد نظر را با آن پوشش داد.
نمای مونولیت دوام و عمر طولانی دارد و امکان پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی آن بسیار پایین است. این نما نسبت به سایر نماها از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و به دلیل استفاده از رنگ های طبیعی در ساخت آن, نمایی زیبا دارد.