درمورد کفپوش موزاییکی ساختمانی چه میدانید ؟

درمورد کفپوش موزاییکی ساختمانی چه میدانید ؟

در این مقاله سعی داریم شما را با انواع کفپوش های موزائیکی , معایب و مزایای آن آشنا کنیم . همانطور که از نام آنها مشخص است کفپوش موزائیکی از قدیمی ترین نمونه کفپوش های ساختمانی است .

موزاییک از مصالحی است که از گذشته تا کنون برای پوشش کف ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است. به علت مقاومت بالایی که دارد، در بسیاری از فضاها کاربرد دارد. موزائیک از ترکیب سیمان و ماسه ساخته می شود. بهتر است از استعمال انواع خاص آن که ایجاد گرد و خاک زیاد در کف ساختمان می کند پرهیز شود. موزائیک همچنین برای زیرسازی کف پوش های دیگر مانند موکت استفاده می شود. نصب موزاییک معمولا با سرعت بالایی انجام می شود که این نیز یکی دیگر از مزیت های آن است.
استفاده از این نوع کفپوش ها در گذشته رواج داشته و تا به امروز ادامه دارد. موزاییک ها در ابعاد بزرگ تولید می شوند و به این خاطر نصب آن ها سریع صورت می گیرد. استفاده از کفپوش های موزاییکی بیشتر برای محیط های بیرونی و باز مناسب می باشد. در نصب کفپوش های موزاییکی ابتدا باید لایه زیرین مستحکمی ایجاد کنید. برای این کار یک لایه ملات نیمه خشک در سطح مورد نظر پهن کنید. سپس روی سطح ملات را دوغاب پودر سنگ و سیمان، به نسبت ۱ به ۲ و با ضخامت ۲ تا ۵ میلی متر پخش نمائید. سپس موزاییک ها را در کنار یکدیگر قرار دهید. تا ۴۸ ساعت پس از نصب موزاییک ها از رفت و آمد روی آن ها خودداری کنید.

درمورد کفپوش موزاییکی ساختمانی چه میدانید ؟

روش های ساخت کف پوش موزاییکی
کفپوش‌های موزاییکی به دو روش ویبره ای و پرسی تولید می‌شوند. در روش پرسی دستگاه پرس با ایجاد فشار موجب متراکم شدن موزاییک می‌شود. در روش ویبره ای فشاری وجود ندارد و تراکم مواد تنها با دستگاه لرزاننده ایجاد خواهد شد.
کفپوش‌های موزاییکی معمولا برای ساختمان‌های مسکونی و اداری و تجاری استفاده می‌شود.

نکات مهم در انتخاب موزاییک
نکاتی که قبل از خرید موزاییک باید در نظر بگیریم این است که برای پوشاندن کف پشت بام، پیلوت، پارکینگ، محوطه‌های داخلی ساختمان‌های مسکونی و تجاری و اداری، سالن‌های مسقف و .. از انواع کفپوش‌های موزاییکی با سطح صاف بدون برجستگی و طرح استفاده می‌شوند. این نوع از کفپوش‌های موزاییکی علاوه بر شستشوی راحت از لحاظ کاربری و زیبایی انتخاب مناسبی برای موارد بالا محسوب می‌شوند. برای محیط‌های بدون سقف و روباز از محصولات موزاییکی که دارای استحکام و دوام و زیبایی هستند استفاده می‌شود.

انتخاب کفپوش مناسب برای محل کار یا منازل نیازمند کسب آگاهی از مشخصات و مزایا و معایب آن می‌باشد. در این میان همیشه بودجه حرف اول را در انتخاب مناسب کفپوش می‌زند. چنان چه قصد خرید انواع کفپوش را دارید، توصیه ما این است که با مطالعه و تحقیق و استفاده از راهنمای کاربردی خرید کفپوش‌های موزاییکی، صحبتی با مشاورین و کارشناسان این زمینه در ساختمون داشته باشید. مشاورین ساختمون شما را در زمینه انتخاب و خرید بهینه و اقتصادی کفپوش‌های موزاییکی راهنمایی و یاری می‌رسانند.