فوم هرمی : عایق صوتی برای سقف و دیوار ها

فوم هرمی : عایق صوتی برای سقف و دیوار ها

از عایق های قوی برای اسیر کردن سر و صدا در فرکانس با بسامد بالا و متوسط , عایق صوتی فرم هرمی است . نام آن از هرم گرفته شده , همانطور که میدانیم هرم ها به شکل کو هایی هستند, در طراحی این عایق هرم های یکسان و یک اندازه در کنار هم قرار دارند . فوم هرمی را معمولا بر روی سقف یا دیوارها نصب میکنند . این فوم برای اتاق تمرین و میکس و مسترینگ بهترین گزینه پیشنهادی سامان دکو است .

فوم هرمی یکی از انواع پر کاربرد فوم آکوستیک می باشد. این پنل آکوستیک به منظور آکوستیک تریتمنت فضا هایی نظیر ددروم ، کنترل روم ، پلاتو ها ، اتاق های ضبط ( پادکست ) ، اتاق دوبلاژ و… قابل استفاده می باشد.

نوع فوم مورد استفاده در این پنل آکوستیک ابر پلی یورتان سلول باز مرغوب می باشد. که این متریال مناسب ترین ماده برای ساخت پنل های آکوستیک جاذب است. از سوی دیگر برش دهی هرمی این پنل آکوستیک نیز که با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های CNC انجام می شود سطح جذب این پنل را افزایش می دهد.

پنل آکوستیک هرمی می تواند ریورب و فرکانس های بالا و متوسط را در محیط کاهش دهد. از سوی دیگر در صورتی که در تلفیق با عایق های سلول بسته استفاده شود می تواند تا حدی نقش عایق صوتی را نیز ایفا نمایید

فوم هرمی محصولی است از جنس فوم پلی یورتان که به صورت شانه تخم مرغی برش دهی شده است. ساختار سلول باز این نوع فوم موجب جذب بیشتر صدا می گردد و از سوی دیگر برشدهی هرمی، آن را به یک عایق مناسب برای آکوستیک و صدا گیری استودیو ها ، آمفی تئاتر ها و مکان های پر ازدحام و شلوغ تبدیل کرده است. این نوع فوم قابل استفاده در دیوارها، سقف و پشت درب ها می باشد و نقش موثری در کاهش یا حذف ریورب ( پس آوایی ) دارد. از جمله مزایای فوم هرمی عبارت است از زیبایی مناسب جهت بهره گیری به عنوان پوشش خارجی، نصب آسان ( با میخ یا چسب پاتکس)، قیمت مناسب، عدم داشتن عوارض جانبی برای سلامتی انسان می باشد.

معایب استفاده از پنل آکوستیک :
قابل اشتعال
از آنجایی که پنل آکوستیک به طور عمده از پلی اورتان تشکیل شده است، در هنگام سوختن دود زیادی را آزاد می کند. از این رو، این مواد ممکن است در آتش سوزی امن نباشند.

هنگامی که نادرست جایگذاری میشوند، موثر نیستند
یکی دیگر از معایب وقتی است که فوم آکوستیک به درستی جایگذاری نشده و یا یک شکاف باز مانده باشد. اغلب صاحبان خانه تصمیم میگیرند از دستورالعمل های پایه در اینترنت پیروی کنند و بررسی می کنند که همه ی پانل های آکوستیک بطور کامل شکاف ها یا اطراف درب را بپوشانند ،اما این ممکن است کافی نباشد. هنگامی که فوم اکوستیک نادرست قرار می گیرد، صدای زیادی را جذب نمی کند و فقط منعکس کننده ی امواج صوتی از یک دیوار به دیگری است. استخدام یک فرد حرفه ای برای انجام این کار می تواند تضمین کند که فوم های صوتی با توانایی کامل خود کار خواهند کرد.

فوم هرمی : عایق صوتی برای سقف و دیوار ها
فوم هرمی : عایق صوتی برای سقف و دیوار ها

مزایای استفاده از پنل آکوستیک :
کاهش آلودگی صوتی
امواج صوتی درست مانند نور، می توانند از طریق حتی کوچکترین سوراخ ، در، دیوار یا هر ماده ای عبور کنند. فوم های آکوستیک برای کاهش آلودگی صوتی نصب می شوند، زیرا آنها صدا و صداهای پس زمینه را بدون مسدود کردن صدا، بلکه با جذب آن، حذف می کنند. فوم آکوستیک برای کنترل انعکاس صوتی استفاده می شود و این کاملا با عایق صوتی متفاوت است.

افزایش کیفیت صدا
فوم های آکوستیک بصورت کاشی های هرمی یا گوه ای برش داده می شوند. آنها نه تنها برای جذب صدا، بلکه با کاهش اکو ،برای افزایش کیفیت صدا و گفتار در یک اتاق نیز کارکرد دارند. در عین حال می توان با فوم های آکوستیک که در گوشه های اتاق قرار می گیرد، به نوعی هزینه های گرم کردن اتاق را هم کاهش داد.

فوم های صوتی، با کاهش دامنه امواج ،انرژی صوتی را به عنوان گرما پراکنده میکند. برای افزایش این اثر، باید به اندازه ی مناسب شکاف هوا بین پانل های فوم و دیوارها وجود داشته باشد.

طراحی اتاق
اکثر صاحبان خانه، پنل آکوستیک را برای استودیوهای موسیقی یا مناطق کاری خود در نظر می گیرند تا بتوانند حریم خصوصی و تمرکز بیشتری در انجام کار خود داشته باشند. فوم آکوستیک از فوم پلی اورتان سلول-باز ساخته شده است و این می تواند ظاهر زیبایی را به اتاق ببخشد، آن هم بصورت عایق صوتی روکار .

انواع رنگ ها و بافت های فوم آکوستیک وجود دارد و شما می توانید این تم را هم به طراحی داخلی خانه خود اضافه کنید. بعضی از مردم می خواهند یک اثر کانتور برای اضافه کردن پیچیدگی و ظرافت در اتاق اعمال کنند. علاوه بر این، پنل های آکوستیک در اندازه ها و ضخامت های مختلف در دسترس هستند و می توان آنها را به دیوارها، سقف، درب ها و سایر نقاط یک اتاق متصل کرد و .

نتیجه گیری استفاده از فوم آکوستیک
قبل از طراحی اتاق، نه تنها باید نشتی ها، کف، رنگ دیوار، ارتفاع سقف و بسیاری از وسایل را بررسی کنید بلکه برای کنترل صدایی که وارد اتاق یا از آن خارج میشود هم باید برنامه ای داشته باشید. می دانید که نصب پرده بهترین ایده برای این کار نیست. در عوض، نصب پنل آکوستیک که امواج صوتی را کاهش می دهد، باید از ابتدا در برنامه تان برای حذف رزونانس در اتاق باشد. این یک راه برای عایق صوتی ارزان خانه ی شماست.