کاربرد کفپوش های سنگی برای چه محیط هایی است ؟

کاربرد کفپوش های سنگی برای چه محیط هایی است ؟

سنگ , استفاده زیادی در صنعت ساختمان دارد که یکی از آنها کفپوش است. البته لازم است بدانیم مثلا برای کف خانه از سنگ استفاده نمیشود اما در ایوان ها , ساختمان های اداری و … استفاده خواهد شد. در این مقاله شما را با کفپوش بی نظیر سنگ آشنا میکنیم.

سنگ ها به دلیل مقاومت بالایی که دارند، همواره برای پوشش کف ساختمان مورد استفاده قرار می گرفته اند. سنگ از مصالح گران قیمت ساختمانی است و در صورت نداشتن ترک یا رگه، سال های زیادی دوام خواهد داشت. ولی توجه داشته باشید که استفاده از سنگ به دلیل سردی، در نقاط سردسیر توصیه نمی شود چرا که گرم کردن فضایی که با سنگ مفروش شده، به صرف انرژی زیادی نیاز دارد.

این کفپوش نیازی به معرفی نداشته و از قدیمی ترین ایام تاریخ تا الان استفاده میشود. با این حال سنگ یکی از مصالح بسیار گران قیمت ساختمانی به شمار می رود که اصلا برای همه محیط ها به صرفه نیست . نکته ی جالب در مورد قیمت سنگ این است که هرچقدر ابعاد سنگ بزرگ تر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. این کفپوش مناسب فضای آشپزخانه و سرویس بهداشتی بوده و اگر سنگ رگه یا ترک خوردگی نباشد، می توان برای سال های سال از آن استفاده نمود. هم چنین سنگ برای به کارگیری و استفاده در محوطه و فضای بیرونی ساختمان بسیار مناسب می باشد.

مزایای استفاده از كفپوش سنگي

* كفپوش های سنگی ماندگاری دایمی دارند. اگر بدنبال متریالی هستید كه ساليان سال و حتي تا پايان عمر براي شما ماندگار باشد، سنگ تنها گزينه است.
* کفپوش سنگی نیاز به تعمير و نگهداري كمي دارد. ماهيت كفپوش سنگ به گونه اي است كه نياز به بازسازي و نگهداري ويژه از آن ندارد. كفپوش چوبي نياز به پرداخت در دوره هاي زماني دارد اما كفپوش سنگ نياز كمتري به پرداخت در طول زمان دارد.
* ماهيت كفپوش سنگ سرد است. اين ويژگي در ميان تمام كفپوش ها منحصر به فرد است. اگر شما نياز داريد تا فضاي خانه تان را خنك كنيد استفاده از اين كفپوش بهترين گزينه است. اين كفپوش به ويژه براي مناطق گرمسيري بسيار مناسب است.
* کفپوش سنگی به خوبي گرما را انتقال مي دهد. در صورتي كه در مناطق سردسيري زندگي مي كنيد و تمايل به استفاده از كفپوش سنگ داريد، بايد حتما و قبل از نصب آنها براي گرمايش كف تمهيدات لازم را بيانديشيد. در اين صورت كفپوش سنگ به خوبي گرما را از كف انتقال داده و فضاي داخلي ساختمان كمك مي كند. بهتر است بدانید که كفپوش سنگی عايق گرما نيست.
* سنگ خاصيت دفاعي در برابر گرد و غبار دارد. اگر شما به گرد و غبار در خانه حساسيت آلرژيك داريد حتما از كفپوش سنگ استفاده كنيد.كفپوش سنگ منفذي براي ماندن گرد و غبار در آن ندارد.
* به راحتي تميز مي شود. يكي از مهمترين ويژگي هاي كفپوش سنگ آساني تميز نگهداشتن آن است، كافي است شما با ساده ترين وسايل نظافت خانه آنها را تميز كنيد. سرعت اجراي نظافت هم بسيار بالاست.
* كفپوش های سنگی بسيار زيباست و بی نظیرند. اين كفپوش زيبايي زيادي دارد و به تنهايي مي تواند هر خانه اي را لوكس جلوه دهد.

معایب استفاده از كفپوش سنگي

* كفپوش سنگ بسيار سخت و در صورت برخورد اشيا و يا كودكان با آن امكان آسيب ديدگي وجود دارد.
* كفپوش سنگ ليز است و امكان سر خوردن روي وجود دارد.
* هنگام كشيدن وسايل روي آن سر و صداي زيادي براي طبقه پايين توليد مي كند.
* قيمت آن بسيار گران است.
* اين كفپوش بسيار سنگين است و نياز به مهارت در نصب دارد.

کاربرد کفپوش های سنگی برای چه محیط هایی است ؟

انواع سنگ در کفپوش ساختمان :
سنگ تراورتن
این سنگ شکننده است و فشار را تحمل نمیکند. علاوه براین تراورتن نوعي سنگ آهك متخلخل و از انواع سنگ هاي تزئيني است. از اين سنگ براي استفاده در كفپوش هال، راهرو و سالن استفاده مي شود. سنگ تراورتن درخشش ندارد، اما در صورتي كه به صورت طبيعي در كفپوش به كار رود يك فضاي گرما در خانه ايجاد مي كند. رنگ ها و نقوش آن متنوع تر از سنگ هاي ديگر است. يكي از بزرگترين معايب آن امكان خش افتادن روي آن است.

سنگ مرمر
سنگ مرمر یکی از بهترین سنگ هابرای کف ساختمان است . هیچ چیز نمی تواند مانند کفپوش مرمر در اتاق نشیمن، اتاق خواب یا حمام شما را راضی کند. کفپوش های مرمر بسیار جذاب و براق هستند و هزینه ی بسیار بالایی دارند. با وجودی سنگ مرمر بسیار زود خش بر میدارد و سریع نیز لک می شود، ولی سنگی است دارای شخصیت و هویت که به ساختمان شما جمال و شکوه خاصی می بخشد که هیچ عنصر دیگری قادر به چنین کاری نیست، سنگ مرمر هرچند سخت تر و انعطاف پذیرتر از سنگ تراورتن است ولی برای نگهداری آن احتیاج به توجه بیشتری می باشد.

سنگ لوح
از آن براي كفپوش سنگ برای ساختمان ها استفاده مي شود. هر چه متراكم تر باشد كيفيت آن بهتر است. يكي از سنگ هاي تيره است و تيرگي آن سبب جذاب تر شدن آن شده است. توجه داشته باشيد در هنگام نصب كفپوش با سنگ لوح حتما افراد متخصص و ماهر را به كار بگيريد.

سنگ گرانیت
کفپوش گرانیت، یک سنگ مناسب برای کف پذیرایی است. زیرا مزیت هایی از جمله دوام بالا، ثبات رنگ، مقاومت در برابر خش پذیری، جلا پذیری مجدد، نظافت و نگهداری آسان از ویژگی های منحصربه فرد آن است. سنگ گرانیت با تنوع بی نظیرش، می تواند مناسب ترین سنگ برای کف پذیرایی ساختمان باشد. طراحان برای ایجاد طرح های منحصر به فرد سنگ گرانیت را با دیگر سنگ ها ترکیب می کنند.