معایب و مزایا عایق حرارتی – صوتی پشم شیشه

معایب و مزایا عایق حرارتی – صوتی پشم شیشه

پشم شیشه از عایق های حرارتی صوتی است که از سیلیس و شیشه ساخته میشود. در نصب و حمل پشم شیشه باید خیلی مراقب بود چرا که سلیس و پودر شیشه به بافت چشم آسیب میزند. پشم شیشه محصولی الیافی است که از ذوب شیشه و کشیدن مذاب به شکل الیاف نازک تولید می شود و از آن برای عایق بندی حرارتی و صوتی استفاده می شود . به سه روش تولید می شود : 1. فرایند شکل دهی دوار 2. فرایند شکل دهی با دمیدن بخار 3. فرایند شکل دهی با فیلتر هوا (که در این روش : الیاف حاصله , ضخیم تر از نوع دمیدن بخار است)

مقدمه ای بر پشم شیشه :
مجموعه ای از الیاف سوزنی است و ظریف شکل شیشه ای است که از طریق شکل دادن شیشه مذاب شکل میگیرند . سپس با رزین (عمدتا رزین های فنولیکی) به هم چسبیده می شوند . پشم شیشه به صورت ساده یا با روکش کاغذی یا آلومینیمی یا توری سیمی عرضه می شود . پشم شیشه جزو عایق های جامد است .
استفاده از پشم شیشه در سطح جهانی بیش از 70 سال سابقه دارد و در ایران در حدود 40 سال است که صنعتگران در بخش های خصوصی و دولتی این الیاف را تولید میکنند. هرچمد در بازه گسترده تری میتوان گفت که به طور کلی استفاده و تولید الیاف معدنی به سال 1800 میلادی در بخش بین المللی میرسد.

تاریخچه :
انقلاب صنعتی سده ۱۹ تا اوائل قرن بیستم به ایده ها و ابداعات بی شماری انجامید که پیامد آن دگرگونی در شیوه زندگی انسان بود. یکی از این ابداعات پیشرو و انقلابی، تبدیل شیشه – قدیمی ترین و در دسترس ترین ماده تهیه شده توسط بشر – به الیاف بود.
در سال ۱۹۳۲ محققی جوان بنام “ دیل کلیست ” در حال جوش دادن قطعاتی از شیشه به منظور ایجاد محفظه خلأ بود که لوله هوای فشرده بطور اتفاقی به شیشه مذاب برخورد کرد و پیامد آن ایجاد الیاف ظریفی از جنس شیشه بود که این موضوع بعداً توسط محققی بنام گیم ایسلتر مورد مطالعه و تحقیق بیشتر قرار گرفت و از آن زمان تا کنون پیشرفتهای شایانی در ارتباط با تولید انبوه این محصول صورت گرفته است.

معایب و مزایا عایق حرارتی - صوتی پشم شیشه
معایب و مزایا عایق حرارتی – صوتی پشم شیشه

انواع پوشش پشم شیشه

محدوده دمایی مناسب برای پشم شیشه
بازه دمایی متعادل برای پشم شیشه در کاربردهای گوناگون از منفی صد و نود وپنج درجه سانتیگراد تا صد و بیست درجه سانتی گراد است. اما در کاربرد های خاص این بازه دمایی به 450 درجه سانتیگراد می رسد.

کاربری پشم شیشه

شاخص های فنی پشم شیشه
مهمترین عوامل انتخاب پشم شیشه خوب عبارتند از:

v لازم به ذکر است که نوع لفاف نسبت به خود پشم شیشه مهمتر است زیرا تا وقتی که عایق پشم شیشه رطوبت فضا را جذب نکند , تعیین نوع لفاف می تواند به بهترین صورت وظیفه عایق بودن خود را جذب نماید.

معایب و مزایا عایق حرارتی - صوتی پشم شیشه
معایب و مزایا عایق حرارتی – صوتی پشم شیشه

معایب پشم شیشه :
۱– ساختار فیبری و متخلل این گونه از عایق ها، مقاومت پشم شیشه در برابر نفوذ آب و رطوبت، این نشان دهنده ی خاصیت عایق بودن آن نیز نسبت به رطوبت حساس بوده و با نفوذ رطوبت و بخار آب به درون عایق، از مقاومت حرارتی کاسته می شود.
۲-تماس مستقیم پشم شیشه با پوست انسان، چشم و سیستم تنفسی مشکل اساسی بوجود می آورد. در بسیاری از گزارش ها، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه علت افزایش نرخ ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه عنوان شده است.با انجام آزمایشات مختلفی، عنوان کرده اند که در صورتی که پشم شیشه در یک سری آزمایشات و تست های مشخص، موفق عمل کند، هیچ خطری برای سیستم تنفسی نخواهد داشت. در هر صورت، توصیه اکید می شود که کارگران و عایق کاران، هنگام کار با پشم شیشه از ماسک و لباس محافظ مناسب استفاده کنند.
به دلیل عدم مقاومت پشم شیشه در مقابل رطوبت و بخار، در صورت نصب در فضای باز، استفاده از پوشش های ضد رطوبت و فویل های آلومینیومی اجباری است.

مزایای پشم شیشه :

فناوری های جدید در عایق پشم شیشه

از جدیدترین تولیدات پشم شیشه , میتوان به تولید پانلهای ایزواکوستیک اشاره نمود. این پانلها 4 نوع خواص کاربری دارند که شامل:

استفاده از فناوری نانو

با توجه به معایب یاد شده برای پشم شیشه امروزه به خوبی میتوان بر اساس فناوری نانو تکنولوژیک در انواع الیاف معدنی از جمله پشم شیشه باعث جلوگیری از هرگونه آسیب دیدگی آن میشود. استفاده از نانو باعث تولید چند نوع پشم شیشه با فناوری نوین را می دهد که در ذیل به آن اشاره شده است: