معایب و مزایای عایق رطوبتی بر پایه قیر و گونی

معایب و مزایای عایق رطوبتی بر پایه قیر و گونی

قیر و گونی را می توان نخستین روش برای ایجاد عایق رطوبتی دانست. این روش که سالیان زیادی است مورد استفاده قرار می گیرد، با استفاده از نوعی پارچه به نام گونی و قیر انجام می گیرد. گونی های به کار رفته در این روش عایق کاری، انواع مختلفی دارند که با قیمت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند. قیر استفاده شده در این روش نیز، از تقطیر نفت خام تهیه شده و ترکیبی از هیدروکربن های آلی می باشد.

این عایق از جمله رایج ترین عایق های مورد استفاده در کشور است. از مزایای عایق کاری با قیر و گونی می توان به خاصیت چسبندگی بالا, نفوذناپذیری در برابر آب و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و نمک ها اشاره نمود. در کنار مزایای ذکر شده این عایق دارای معایبی نظیر تجزیه در دمای بالا و تغییر شکل در برابر فشار می باشد. استفاده از قیر و گونی به عنوان عایق نسبت به سایر عایق های رطوبتی اقتصادی تر است و با توجه به مصرف آن در طول سالیان طولانی می توان از کارایی آن اطمینان حاصل نمود.

این عایق ها از یک لایه پشم شیشه و پلی استر که از هر دو طرف با قیر پوشیده شده اند ساخته می شوند. مواد تشکیل دهنده این عایق ها قیرصنعتی, فیلم پلی اتیلن, پودر تالک, باند و چسب, مواد پلیمری, پشم شیشه و پلی استر سوزنی می باشند.

عایق رطوبتی پیش ساخته وزن سبک و قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد. این عایق ها به علت اینکه در ساخت آنها لایه ای از پلی استر استفاده شده مقاومت بالایی در برابر انبساط و انقباض دارند. عایق های پیش ساخته پوسیده و شکسته نمی شوند و در دمای ۱۳۰+ و ۴۰- درجه سانتی گراد مقاومت خود را حفظ می کنند. از معایب این عایق ها می توان به کوتاه بودن طول عمر, هزینه بالا و تجزیه در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش اشاره نمود. عایق پیش ساخته اگر در شرایط مطلوب نگهداری نشود بعد از ۶ ماه از تاریخ تولید فاسد می شود, به همین دلیل آن را باید در دمای ۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد نگهداری نمود.

این نوع از عایق ها یک روش کاملا” سنتی بوده و به صورت متدوال هم مورد مصرف قرار می گیرند. دلیل کاربرد بسیار زیاد این روش وجود مواد اولیه (گونی و قیر) آن است که به صورت فراوان در هر شهر و مکانی یافت می شود و به همین خاطر برای عایق کاری بیشتر از این روش استفاده می کنند.

مشخصات گونی و قیر :

گونی قابل استفاده در روش قیر و گونی از طریق کشور های خارجی وارد ایران شده و به صورت گونی درجه یک، درجه دو و درجه سه و همچنین در سایز های مختلف قابل عرضه در بازار هستند. بر طبق استاندارد اعلام شده، بهترین گونی جهت عایق کاری ساختمان باید دارای ۳۸۰ گرم وزن در هر متر مربع بوده و همچنین ریز بافت، نو، سالم، بدون چروک و فاقد آلودگی باشد.

قیرمورد نیاز برای عایق کاری هم ماده سیاهی از هیدرو کربن های آلی با ترکیبات پیچیده است که از تقطیر نفت خام تهیه شده اند.

معایب و مزایای عایق رطوبتی بر پایه قیر و گونی

معایب قیر :
قیر در وضعیتهاي زیر برخی از خواص خود را از دست می دهد ، به طوریکه نمی توان از آن به خوبی اسفاده کرد :

 

مزایاي قیر :

 

معایب عایق قیرگونی :